Svjetska turistička organizacija partner u osnivanju Centra za održivi turizam u Hrvatskoj

Osnivanje Centra je inicijativa Svjetske turističke organizacije, motivirana prepoznavanjem Hrvatske kao predvodnice pozitivnih promjena i inovacija u kreiranju politika održivog turizma na globalnoj razini

Ministrica turizma i sporta Nikolina Brnjac i glavni tajnik Svjetske turističke organizacije Zurab Pololikashvili 12. travnja 2024. su u Nacionalnoj i sveučilišnoj knjižnici u Zagrebu potpisali Memorandum o razumijevanju između Ministarstva turizma i sporta i Svjetske turističke organizacije (UN Tourism) o međusobnoj suradnji i osnivanju Centra za održivi turizam u Hrvatskoj.

Memorandum je temelj za osnivanje istraživačko-razvojnog Centra koji će biti samostalna javna ustanova, a UN Turizam i Ministarstvo će u okviru MoU surađivati ​​u provedbi inicijativa i projekata, s fokusom na istraživanja i razvoj koji se odnose na održive politike u turizmu, promicanje održivog turizma, izradu smjernica i preporuka za razvoj održivog turizma, dijeljenje znanja i najboljih praksi za održivi turizam kao i prijenos znanja o upravljanju razvojem održivog turizma. Osnivanje Centra je inicijativa Svjetske turističke organizacije, motivirana prepoznavanjem Hrvatske kao predvodnice pozitivnih promjena i inovacija u kreiranju politika održivog turizma na globalnoj razini.
 
Osnivanje prvog Centra za održivi turizam u Hrvatskoj u suradnji s najrelevantnijom globalnom organizacijom za turizam, UN Tourismom, velika je čast i najljepša pohvala našoj reformi. To je i fantastična prilika za jačanje prepoznatljivosti Hrvatske kao predvodnice u održivom turizmu, kao i za našu akademsku i znanstvenu zajednicu, kojoj je ovaj Centar dodatna mogućnost za unaprjeđenje globalne suradnje u raznim područjima koja utječu na razvoj održivog turizma. Zato je odlična vijest da je upravo Sveučilište u Zagrebu iskazalo interes biti partner u ovom projektu te uključiti u rad Centra široki krug dionika iz Hrvatske i svjetske akademske i znanstvene zajednice. U svom mandatu trudila sam se uključiti akademsku i znanstvenu zajednicu u kreiranje politika, jer smatram da je kreiranje turističke politike u Hrvatskoj iznimno odgovoran posao, koji mora biti utemeljen na podacima i analizama. Upravo zato je u stvaranje naših najvažnijih dokumenata bila uključena akademska i znanstvena zajednica, od Znanstvenog vijeća za turizam i prostor HAZU-a, kojem smo prvome predstavili nacrt našeg Zakona o turizmu, do Fakulteta za menadžment u turizmu i ugostiteljstvu u Opatiji, s kojim smo surađivali na izradi Strategije, Instituta za turizam, s kojim razvijamo satelitske račune održivog turizma, kao i eminentnih profesora i znanstvenika koji su članovi radnih skupina za izradu podzakonskih akata Zakona o turizmu. Posebno me veseli činjenica da smo Zakonom o turizmu propisali osnivanje Znanstvenog i stručnog savjeta sa zadaćom predlaganja mjera i aktivnosti koje će pridonijeti održivom razvoju turizma“, istaknula je Brnjac.

Ministrica je podsjetila kako je u ovom mandatu kreiran strateški okvir za upravljanje razvojem turizma u smjeru održivosti, donesen prvi Zakon o turizmu koji će takvo upravljanje i omogućiti te osigurana rekordna sredstva od 1,3 milijardi eura za ostvarenje ciljeva.

Osnivanjem Centra za održivi turizam ostvarit ćemo preduvjete za transparentno i odgovorno kreiranje turističke politike kroz dostupnost ažurnih i relevantnih istraživanja u svim područjima koja mogu doprinijeti razvoju održivog turizma. Ako želimo uistinu upravljati razvojem turizma, takva istraživanja su nam neophodna“, zaključila je Brnjac.

Pozdravljajući suradnju, glavni tajnik Pololikashvili je rekao: „Hrvatska prednjači kao primjer u razvoju održivog turizma i upravo je zato odabrana kao lokacija prvog Centra za održivi turizam, koji će dodatno poticati inovacije i pozitivne promjene u sektoru turizma. Novi istraživački centar u Zagrebu pridonijet će kreiranju politika utemeljenih na podacima na regionalnoj, nacionalnoj i destinacijskoj razini, osiguravajući odgovoran i uključiv razvoj turizma, za dobrobit zajednica posvudaTurizam je ključni gospodarski sektor, a kako je trgovina uslugama bila treća kategorija zarade izvoza odmah nakon goriva i kemikalija u 2019. godini, potreban nam je znanstveno utemeljen pristup održivosti turizma“.

Prema pravilima UN Tourisma, Centar će se osnovati kao samostalna pravna osoba u suradnji s akademskom zajednicom. Partner u projektu osnivanja Centra za održivi turizam je Sveučilište u Zagrebu, najveće i najbolje rangirano sveučilište u Hrvatskoj, s kapacitetom za interdisciplinarna i multidisciplinarna istraživanja koja je potrebno povezati u cilju razvoja održivog turizma, kao i za osiguravanje samostalnog obavljanja administrativnih i financijskih funkcija Centra.

Potpisivanju su prisustvovali i predstavnici hrvatskog turističkog sektora, koji su dali svoj doprinos u kreiranju reforme upravljanja razvojem turizma, a među kojima je Tomislav Fain, predsjednik UHPA-e.

Zahvaljujem ministrici na svim dosadašnjim aktivnostima kojima smo se zaista pozicionirali kao lider u razvoju održivog turizma čime smo na karti svijeta postali dodatno prepoznatljivi, ali i ono važnije konkurentniji“, izjavio je Fain.

Hrvatska je članica Svjetske turističke organizacije (koja se ove godine re-brendirala u UN Tourism, napustivši dosadašnji akronim UNWTO) od 1993. godine. Po treći je puta izabrana za članicu Izvršnog vijeća UN Tourisma u mandatu do 2025. godine, kao i za potpredsjedavajuću Odbora za turizam i održivost u mandatu do 2026. godine. U posljednje četiri godine Ministarstvo turizma i sporta je intenzivno surađivalo s UN Tourismom u razvoju i promicanju održivog turizma, uključujući i organizacijom zajedničkog okruglog stola na Forumu na visokoj razini za održivi razvoj u UN-u u New Yorku na temu održivog turizma, kao i kroz aktivno sudjelovanje u pregovorima oko Rezolucije o održivom turizmu koju UN Tourism svake godine priprema za usvajanje na Glavnoj skupštini Ujedinjenih naroda.

Više pročitajte ovdje.

Izvor i foto: MINTS